Kripto Paralar ve Önyargılar

Doğu toplumu olmanın en büyük dezavantajı, en okumuşunun bile hûrâfelerden tamâmen arınamaması olsa gerek. İnanmak, Doğu insanı için bir tutku, bir vazgeçemeyiş. Hâl böyle olunca, bu insanların önüne her türlü somut delili koysanız bile o insan inancını sorgulamaz, aksine daha sâbit fikirli olur. Bunun en açık örneğini ise mahkemelerimizde görüyoruz.

Ama konumuz bu değil… Konumuz, bilmediği ya da yanlış bilgilendirildiği hâlde hâlâ doğru bildiğini zanneden insanların kripto para piyasası hakkındaki ön yargıları.

Örneğin, duyduğumuz en garip cümlelerden biri şu: “Hiçbir şey üretmeyen bir piyasadan nasıl bu kadar para kazanılır?”

Piyasada “markalaşmış” ya da “markalaşma sürecinde olan” kripto paraların her birinin arkasında yaratıcı, aslında geleceğin teknolojilerini geliştiren şirketler ve ekipler var. Tüm bu projeleri yürüten ekipleri oluşturan insanların CV’lerini görenlerin aklı uçuyor. Neredeyse tamamı genç ve son derece kariyerli kişiler. Bu insanların kurduğu şirketler aslında ileri teknoloji şirketleri olarak büyük yatırımlar yapıyor, büyük projelere imzâ atıyor. Çıkardıkları kripto paralar ise hem projelerinin bir parçasını oluşturuyor hem de onlara ciddî bir finansman sağlıyor. En gözle görülür örneklerden biri olan Ripple, dünyanın en büyük bankacılık kuruluşları ile güvenli, ucuz ve hızlı para transferi sistemlerinin alt yapısını kurmak için emek sarf ediyor. En mütevâzı kripto paralardan biri olan Poet’in projesi bile başlı başına bir devrim niteliği taşıyor: Küresel telif hakkı ve patentleme teknolojisi. Bir başka kripto paranın asıl projesi dünyadaki tüm havayolu şirketlerinden tek bir sistem üzerinden kolayca bilet almayı sağlamak iken, bir başka proje ise sürdürülebilir tarım konusunda ilerleme kaydediyor. Bunlar gibi binlerce proje, fikir, girişim kripto paralar aracılığı ile hayata geçiriliyor.

Ve tüm bu çalışmalarda alınan her mesâfe, atılan her olumlu adım, bu para birimlerine güven endeksi olarak dönüyor, bu para birimlerinin satın alınmasını sağlıyor. Böylece kârlılık ve büyüme gerçekleşiyor.

400 yıllık hisse senedi piyasasının ne kadar benzeri değil mi… Geleceğin dünyasını kuran teknolojileri üreten firmaların çıkardığı kripto paralar, bu yönüyle geleceğin hisse senetleri fonksiyonunu görüyor. Bir diğer yandan kripto paralar, bu projelerin özgün ödeme araçları olarak kullanılmak üzere tasarlanabiliyor.

İnsanlığın yeni bir çağın eşiğinden atlamakta olduğu bugünlerde, teknoloji ve finans alanında yaşanan kripto para devrimine kayıtsız kalmak, hattâ bu devrime karşı avam argümanlarla karşı durmaya çalışmak ise trajikomedyadan ötesine geçmiyor.

Devletlerin ve küresel sermâyenin artık açık ve kesin hamlelerle dâhil olmaya başladığı kripto para piyasası hakkında bu köşeden her Pazartesi bilgi ve fikir paylaşmaya devâm edeceğim. Çünkü geleceğimiz hakkında konuşacağımız çok şey var…


Yayın organı: Gazetelink
Yayın târihi: 09.12.2019
Adres: https://www.gazetelink.com/kripto-paralar-ve-on-yargilar-oguz-evren-kilic/

Site Footer

Sliding Sidebar

    2019 © Oğuz Evren KILIÇ.   Bu internet sitesindeki tüm yazılar ve diğer içerikler izinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz. Tüm içeriğin hakkı mahfuzdur.