Kripto’da Yeni Dönem: Dünyanın İlk Kapsamlı Regülasyonu

Kripto para olgusu için târihî günleri yaşıyoruz. Bu hafta içinde çok önemli iki haber gündeme bomba gibi düştü. İlki, dünyanın en kalabalık nüfusuna sâhip olan ve aynı zamanda dünyanın en büyük 7. ekonomisi olan Hindistan’da Yüksek Mahkeme tarafından verilen karar ile kripto para ticâretinin serbest bırakılması haberiydi. Kripto para piyasasına bu kadar büyük bir ülkenin katılıyor olması, sâdece kripto para piyasasına dâhil olan oyuncuların değil, küresel çapta tüm piyasa oyuncularının dikkâtini çekti.

İkinci önemli haber ise Güney Kore’den geldi. Güney Kore, kripto para olgusu var olduğundan beri ilk kez kapsamlı bir yasal düzenleme ile kripto para piyasasına dâir düzenlemeler getirdi. 

Güney Kore’nin bu adımı neden bu kadar önemli? Bunun birkaç nedeni var.

1- Kripto para piyasasının regülasyonu konusundaki ihtiyaç ve talepler dünyanın her noktasında gittikçe artan bir sıklıkla dile getiriliyor. Devletlerin artık yok sayamadığı, kendi devâsâ ekonomik habitatını oluşturmayı başarmış olan bu piyasada hem girişimcilerin hem yatırımcıların hem de devletlerin güvenliğini sağlayacak adımların atılması gerekliliği ortak kabûl gören bir husus. Bu güvenlik ihtiyacının sağlanması ile piyasaya büyük yatırımcıların yanı sıra, çok geniş kitlelerden küçük yatırımcıların da akın edeceği bir gerçek. Piyasanın olgunlaşması, derinleşmesi ve zenginleşmesi için regülasyonlar olmazsa olmaz nitelikte. İşte bundan dolayı, Güney Kore gibi bir ekonomik devin regülasyon konusunda somut adım atması hem diğer devletlerdeki regülasyon süreçlerini hızlandıracak hem de piyasaya yönelik güvenin pekiştirilmesinde büyük rol oynayacak.

2- Güney Kore için “ekonomik dev” tâbirini kullandım. Gerçekten Güney Kore, 1,74 trilyon doları bulan ekonomik büyüklüğü ile dünyanın en büyük 11. ekonomisi. 52 milyona yaklaşan nüfusu, küresel teknoloji ve ağır sanayi markaları ile dünya ekonomisinde belirleyici bir güç. Hâl böyle olunca, Güney Kore gibi bir ülkenin kripto para piyasası konusunda güvenli liman hâline gelmesi piyasaya Güney Kore üzerinden ciddî bir yatırım girişi olacağı beklentisi yaratıyor. Güney Kore’nin teknoloji ve ağır sanayi devi olan markalarının kripto para teknolojisi ile artık daha fazla iç içe olacağı öngörüsü ise kripto para olgusunun yakın geleceği için çok büyük umut va’d ediyor.

3- Kripto para piyasasının tüm zamanların en yüksek değerine ulaştığı 2017 Aralık ayı ile 2018 Ocak ayının hemen ardından başlayan büyük düzeltmeyi tetikleyen gelişmelerden biri de, Güney Kore’de kripto para ticâretinin yasaklanacağı yönündeki haberler olmuştu. Böyle bir haber, sâdece Güney Koreli yatırımcıların piyasadan çıkışını tetiklememiş, küresel çapta tüm yatırımcıların ve girişimcilerin aklına “Acabâ kripto para olgusuna karşı devletler savaş mı açıyor?” sorusunu getirmişti. Hızla yayılan bu endişe nedeniyle kripto para piyasasında kısa sürede büyük düşüşler yaşanmış, piyasadan kısa sürede hatırı sayılır para çıkışı olmuştu. Bu derin ve uzun düşüşü tetikleyen Güney Kore’nin kripto para olgusuna karşı en sert tutumu takınan devletlerin başında geldiği bilinen bir gerçekti. Güney Kore tarafından kripto para piyasası ile ilgili atılan bu olumlu adım ile birlikte rüzgârın artık kripto para olgusu lehine esmeye başladığını söyleyebiliriz.

Peki, Güney Kore’nin yaptığı yasal düzenlemede neler var?

Güney Kore’de yürürlükte olan Özgün Finansal Bilgilerin Kullanımı ve Raporlaması Kânununda yapılan değişiklik ile, ülkede faaliyet gösteren kripto para borsalarına bir takım sorumluluklar ve zorunluluklar tanımlandı. 

Buna göre, kripto para borsalarının her biri bilgi güvenliği sertifikası edinmek durumunda kalacak. Böylece, kripto para borsalarının tüm veri akışları ve sâhip oldukları veriler denetime açık olacak. 

Ayrıca, kripto para borsaları hâlihazırda bankacılık sistemine bağlı olarak faaliyet gösteren bir Kore bankası ile çalışacak ve bu banka üzerinden para transferleri gerçekleştirilecek. Kripto para borsalarının çalıştığı banka ile müşterilenin gerçek kimlik bilgilerini ve ilgili diğer bilgileri paylaşması zorunlu. Böylece kripto para borsalarında işlem yapan tüm müşteriler ve bunlara âit varlık hareketleri sistem tarafından kayıt altına alınabilecek.

Kânun, tüm kripto para borsalarının 2021 yılının Eylül ayına kadar yasal yükümlülüklerini yerine getirmesini hükme bağlıyor. 

Kripto para piyasasının regülasyonuna kamu güvenliği kısmından başlanması hiç şaşırtıcı değil. Fakat regülasyonlar bununla sınırlı kalmayacaktır. Tüketici hakları, vergilendirme, piyasa araçlarının ve kurumlarının denetimi, aracı kuruluşların sorumlulukları ve yatırımcı tazmini gibi konularda da ilerleyen zamanlarda yasal düzenlemeler yapılacaktır. 

Ama önce, diğer devletlerin Güney Kore tarafından atılan bu kapsamlı regülasyon adımını tâkip edeceklerini ve yakın zamanda benzer düzenlemelerin dünyanın her noktasında hayata geçirileceğini düşünüyorum.


Yayın organı: CoinTurk
Yayın târihi: 06.03.2020
Adres: https://coin-turk.com/kripto-paralarda-yeni-donem-dunyanin-ilk-kapsamli-regulasyonu

Site Footer

Sliding Sidebar

    2019 © Oğuz Evren KILIÇ.   Bu internet sitesindeki tüm yazılar ve diğer içerikler izinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz. Tüm içeriğin hakkı mahfuzdur.