Hindistan Artık Kripto Para Piyasasında

Ve artık dünyanın en büyük nüfusuna sâhip ülkesi olan Hindistan’da kripto para ticâreti yapmak ve bu ticâretin yapılması için aracılık yapmak serbest!

Hindistan Yüksek Mahkemesi, Hindistan Merkez Bankası tarafından 2018 yılında uygulamaya konulan ve kripto para ticâretini anayasal düzene aykırı olarak nitelendirerek bu ticâretin yapılmasına aracılık sağlayacak kuruluşların faaliyetlerinin yasaklanmasını amaçlayan idârî kararının Anayasa’ya aykırı olduğunu hükme bağladı.

Yaklaşık 1,5 milyar nüfusu ve yıllık yaklaşık 3 trilyon doları millî geliri ile dünyanın en büyük ekonomik devlerinden biri olan Hindistan, yıllık büyüme oranıyla da dikkât çekiyor. Her yıl ortalama %6 civârında büyüme gösteren Hindistan’ın bu büyümesi, 1994’ten itibâren başlayan ve bugün dünyanın tüm ekonomi politiğini değiştiren Çin büyümesini hatırlatıyor. Hindistan bugün dünyanın en büyük 7. ekonomisi. Önündeki Fransa, İngiltere, Almanya ve Japonya ile farkı kapatmış durumda. Hindistan bu büyüme oranları ile devâm ederse kısa zamanda Amerika Birleşik Devletleri ve Çin’in ardından 3. sıraya yerleşecek.

Hindistan’ın bu devâsâ gücü ve varlığı ile kripto para piyasasına dâhil olması ile kripto para piyasasına büyük miktârda küçük ve büyük yatırımcının gireceğini söylemek yanlış olmaz. Özellikle Hindistanlı küçük yatırımcılar uzun zamandır böyle bir kararın çıkmasını büyük bir iştahla bekliyorlardı. Bunun farkında olan Binance, geçtiğimiz Şubat ayında Hindistan’ın en büyük kripto para borsalarından WazirX ile entegrasyon sağlayarak Hindistan piyasasına güçlü bir adım attı. Yakın zamanda diğer küresel kripto para borsalarının da Hindistan piyasasına yönelik güçlü adımlarına tanıklık edersek hiç şaşırmam.

Kripto para olgusu hakkında geçtiğimiz birkaç yıl içinde yapılan tartışmaların başat argümanı olan ve kripto paraların devletler tarafından engelleneceği, yok edileceğini savunan görüş, her geçen gün biraz daha dayanağını yitiriyor. Devletler, kripto para gerçeğini kabûllenme ve bu gerçek ile entegre olma yoluna gitmeye başladılar. Kripto paralar konusunda en sert tavra sâhip ülkelerden biri olan Ukrayna dahi, artık mal bildirimlerinde “maddî olmaya varlık” statüsünde kripto para varlıklarının bildiriminin yapılmasını düzenleme altına alarak kripto paraların dolaşımının ve ticâretinin yolunu açtı. 

Yakın zaman içinde ülkemizin de kripto paralar ile ilgili gerekli düzenlemeleri yaparak hem bu teknolojik atılımdan hem de önümüzdeki yıllarda dev adımlar büyüyecek kripto para piyasasının yaratacağı ekonomik pastadan hak ettiği payı almasını diliyorum.


Yayın organı: Coinkolik
Yayın târihi: 04.03.2020
Adres: https://www.coinkolik.com/hindistan-artik-kripto-para-piyasasinda/

Site Footer

Sliding Sidebar

    2019 © Oğuz Evren KILIÇ.   Bu internet sitesindeki tüm yazılar ve diğer içerikler izinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz. Tüm içeriğin hakkı mahfuzdur.